Czym jest Microsoft Lists?

Czym jest Microsoft Lists?
1 września, 2021 Daniel Pierzchala
czym jest Microsoft Lists

czym jest Microsoft Lists

Czy potrzebowałeś kiedyś sporządzić listę swoich klientów i dostawców? Albo spisać szczegółową listę sprzętu IT posiadanego przez swoich pracowników?

Na pewno każdy z nas myśląc o tego typu zadaniach odruchowo sięga po Excela, ale dziś chciałbym pokazać inny, nowocześniejszy sposób realizujący wyżej wymienione potrzeby, czyli Microsoft Lists. Jak sama nazwa wskazuje jest to narzędzie do tworzenia i zarządzania listami. Ale to jest tylko podstawowa funkcjonalność tego narzędzia wchodzącego w skład pakietu Microsoft 365.

Pracę z Lists można rozpocząć bezpośrednio z ekranu powitalnego Microsoft 365 lub z poziomu Microsoft Teams:

 

Dostęp do Lists w Microsoft Teams

Rysunek 1: Dostęp do Lists w Microsoft Teams

 

Listy możemy tworzyć na cztery różne sposoby:

  • Tworzenie pustej listy od zera,
  • Import listy z programu Excel,
  • Tworzenie listy na podstawie istniejącej listy,
  • Użycie szablonu.

 

Tworzenie listy Microsoft Lits

Rysunek 2: Tworzenie listy

 

Po wybraniu szablonu możemy podejrzeć przykładowe wpisy i zainspirować się wprowadzonymi już danymi.

 

Szablon Menedżer aktywów

Rysunek 3 Szablon Menedżer aktywów

 

Dzięki temu, że po Lists możemy sięgnąć bezpośrednio z Teams w łatwy sposób można współpracować nad ich zawartością z innymi członkami zespołu – proces udostępniania przebiega automatycznie. Jeśli natomiast lista tworzona jest w aplikacji Microsoft Lists to listę można udostępnić innym osobom za pomocą przycisku Udostępnij, podobnie jak pliki na OneDrive. Dostępne poziomy dostępu do Pełna kontrola, Może edytować i Może wyświetlać.

 

poziomy dostępu

Rysunek 4 Poziomy dostępu

 

Lists to ewolucja list budowanych na SharePoint, znanych z wcześniejszych wersji tego systemu. W związku z tym dostępnych jest wiele dodatkowych możliwości:

  • zarządzanie widokami – tworzenie i edycja własnych widoków, wybór kolumn do wyświetlania oraz grupowanie, sortowanie, filtrowanie elementów wyświetlanych w kolumnach, dodatkowo wprowadzone dane można wyświetlać w formie kalendarza i galerii, a nie tylko w postaci listy
  • wyzwalanie alertów – alerty informujące o zmianach z możliwością wyboru adresatów, typów zmian i częstotliwości wysyłanych alertów
  • zarządzanie kolumnami – edycja i formatowanie kolumn (przykład formatowania na rysunku poniżej z kolumną Czas trwania)
  • budowa przepływów w PowerAutomate i aplikacji w PowerApps z wykorzystaniem danych wprowadzonych w liście

 

tworzenie przepływu w Microsoft Lists

Rysunek 5 Tworzenie przepływu

 

Dostęp do Microsoft Lists możliwy jest też z urządzeń mobilnych. Z racji tego, że rozwiązanie jest nowe to wprowadzane są ulepszania. Z zaplanowanych przez Microsoft aktualizacji najbardziej interesująco wyglądają: tworzenie własnych szablonów list, możliwość pracy offline i tworzenie prostych reguł if/then.

Wszystkie zaplanowane aktualizacje można odnaleźć w roadmapie:

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-365/roadmap?filters=In%20development&searchterms=Microsoft%2CLists#owRoadmapMainContent

Jak widać Microsoft Lists to w pełni nowoczesna, zawsze dostępna, intuicyjna aplikacja umożliwiająca współpracę z innymi użytkownikami i integrująca się z innymi rozwiązaniami z pakietu Microsoft 365.

Podziel się

Autor: Piotr Bieliński

Piotr Bieliński

Piotr Bieliński

Inżynier systemowy

Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Od dwóch lat w APN Promise, gdzie zajmuje się wdrażaniem i migracją usług komunikacyjnych. W wolnych chwilach pasjonat sportów wytrzymałościowych.

Zespół: Cloud Productivity

Ostatnie artykuły autora

Czym jest Microsoft Lists?

Czym jest Microsoft Lists?

Czy potrzebowałeś kiedyś sporządzić listę swoich klientów i dostawców? Albo spisać szczegółową listę sprzętu IT posiadanego przez swoich pracowników? Na…

Jak chronić dane wrażliwe w Microsoft 365

Jak chronić dane wrażliwe w Microsoft 365

Piotr Bieliński wyjaśnia czym są dane wrażliwe w rozumieniu Microsoft, jak można je chronić dzięki portalowi Security & Compliance oraz jaką rolę w tym procesie odgrywają typy danych. Krok po kroku pokazuje również jak stworzyć własny typ danych.

Zmiana sposobu logowania z federacji na uwierzytelnianie przekazywane

Zmiana sposobu logowania z federacji na uwierzytelnianie przekazywane

Piotr Bieliński przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces planowania, przygotowania i wdrożenia zmiany polegającej na przejściu z ADFS na Pass-through Authentication w organizacji. Wyjaśnia również na co zwrócić szczególną uwagę i dlaczego testy są tak istotne.

Skontaktuj się z autorem

 

    Administratorem danych gromadzonych z wykorzystaniem formularza jest A.P.N. Promise S.A. Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w zakresie niezbędnym do podjęcia kontaktu lub realizacji określonego żądania zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO przez okres niezbędny dla realizacji Twojego zgłoszenia. Wszelkie informacje w zakresie przetwarzania podanych przez Ciebie w formularzu danych oraz posiadanych uprawnieniach znajdziesz w Polityce prywatności. Kliknij i dowiedz się więcej jeżeli informacje podane powyżej nie są dostatecznie jasne!