Apple i bezpieczeństwo – mocny system immunologiczny

Apple i bezpieczeństwo – mocny system immunologiczny
27 października, 2020 APN Promise SA

Czy możemy być pewni, że nasze dane firmowe są bezpieczne?

Apple z pełną świadomością wagi tego zagadnienia w swoich systemach wprowadza szereg rozwiązań mających zapewnić nam bezpieczeństwo. Każde urządzenie Apple stanowi połączenie sprzętu, oprogramowania i usług zaprojektowanych pod kątem bezpiecznej współpracy oraz przejrzystości dla użytkownika. Sprawdźmy również jak amerykański gigant radzi sobie z naszymi danymi.

W artykule poruszymy zagadnienia kluczowe z perspektywy bezpiecznego ekosystemu pracy:

  1. Sprzęt
  2. Software
  3. Szyfrowanie i ochrona danych
  4. Bezpieczne aplikacje

Sprzęt

Wszystkie urządzenia Apple posiadają zabezpieczenia wbudowane na etapie projektowania. Składają się na nie dedykowane funkcje procesora, stanowiące podstawę funkcji związanych z  bezpieczeństwem, jak również układy przeznaczone do obsługi tych funkcji. Dzięki temu, iPhone to kiepski kąsek dla kieszonkowca dlatego, że po rozłączeniu z właścicielem staje się bezużyteczną cegiełką. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Wszystkie nowe urządzenia z systemem iOS, iPadOS oraz komputery Apple wyposażone w dedykowane układy zabezpieczające posiadają koprocesor Secure Enclave czyli sprzętowy menedżer kluczy. Odizolowanie go od głównego procesora, zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń. Dane użytkownika nie są przesyłane do chmury, cały czas pozostają bezpieczne w urządzeniu.

Nowe iPhone’y, iPady oraz komputery Mac wyposażone w układ T2 zawierają specjalny silnik sprzętowy AES obsługujący szyfrowanie danych podczas zapisu oraz odczytu plików bez utraty szybkości.

Dodatkową warstwą bezpieczeństwa jest obecna w urządzenia Apple biometryka. Jest realizowana za pomocą czytnika linii papilarnych Touch ID oraz zaawansowanego skanera twarzy FaceID (Face ID potwierdza uwagę użytkownika, zapewnia skuteczne uwierzytelnianie o niskim poziomie fałszywych dopasowań, a także zapobiega cyfrowym oraz fizycznym próbom oszustwa.) Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że system cały czas uczy się naszej twarzy, linii papilarnych i dopasowuje odpowiednio swoje reakcje. Biometryka pozwala nam zapamiętywanie złożonych haseł i kodów, a jednocześnie oferuje wygodne odblokowanie urządzenia dotknięciem palca lub spojrzeniem. Touch ID oraz Face ID nie zastępują hasła lub kodu, są one wymagane po włączeniu urządzenia, ponownym uruchomieniu lub wylogowaniu się (na Macu). Z rozwiązań biometrycznych możemy skorzystać nie tylko w aplikacjach systemowych, ale również za pośrednictwem API w celu uwierzytelnienia dla aplikacji firm trzecich lub naszych własnych firmowych.

Wszystkie komputery z czipem T2 pozwalają też na sprzętowe odłączanie mikrofonu. Po wykryciu zamknięcia klapy komputera mikrofon jest odłączany. Daje nam pewność, że żaden niepowołany „gość” nie będzie miał dostępu do naszego mikrofonu.

Software

Często zaktualizowany system, to bezpieczny system. Oferując częste uaktualnienia oprogramowania, które jest dostarczane wyłącznie przez Apple i jest kontrolowane przez IT mamy pewność, że sprzęt jest zabezpieczony najświeższymi aktualizacjami rozwiązującymi wykryte problemy dotyczące bezpieczeństwa oraz udostępniającymi nowe funkcje. Co więcej proces aktualizacji jest skonstruowany w ten sposób, że możliwe jest instalowanie na urządzeniach z iOS i iPadOS (a także na komputerach Mac z włączoną pełną ochroną) tylko właściwych kopii wersji systemu operacyjnego podpisywanych aktualnie przez Apple. Uniemożliwia to instalację starszych wersji oprogramowania, w których mogły występować takie zdarzenia jak np. dziury umożliwiające np. wyciek danych.

Co takie podejście do aktualizacji daje użytkownikom biznesowym? Brak zmartwień o wybór wersji instalacyjnych, a także o to czy pracownicy nie zainfekują przypadkowo komputera nieprzemyślanymi instalacjami programów.

 

Szyfrowanie i ochrona danych

Urządzenia Apple obsługują dodatkowe funkcje szyfrowania, chroniące dane użytkownika. Funkcje te stanowią ważną zaletę dla użytkowników oraz administratorów IT, chroniąc dane osobiste i firmowe oraz zapewniając metody natychmiastowego i  pełnego, zdalnego wymazania danych z urządzenia w przypadku jego kradzieży lub utraty.

Funkcja szyfrowania o nazwie „ochrona danych” na iOS i iPadOS oraz FileVault na komputerach Mac to dwie platformy zarzadzania kluczami oparte jest na wspominanych już wcześniej: układzie Secure Enclave oraz silniku AES, który obsługuje szyfrowanie bez utraty szybkości. Szyfrowana jest cała zawartość dysku, a włączenie funkcjonalności wymusi na użytkowniku podanie hasła jeszcze przed uruchomieniem systemu.

Apple opracował też nowy system plików APFS zoptymalizowany do obsługi dysków SSD który obsługuje silne szyfrowanie, kopiowanie przy zapisie metadanych, współdzielenie przestrzeni, klonowanie plików i katalogów, migawki, szybką zmianę wielkości katalogów itp.

Nowością zwiększającą bezpieczeństwo w MacOS jest podział dysku na 2 woluminy – systemowy i danych. Wolumin systemowy zawiera wszystkie niezbędne pliki niezbędne do uruchomienia Maca oraz aplikacje instalowane natywnie przez MacOS. Jest to wolumin tylko do odczytu. Zapobiega to modyfikacjom systemu operacyjnego i braku ryzyka nadpisania plików systemowych. Jest to rozwinięcie systemu ochrony integralności (SIP). Wolumin danych zawiera pliki użytkownika, aplikacje użytkownika które są odseparowane od plików systemowych.

Dla użytkownika kluczowe jest tutaj to, że szyfrowanie nie powoduje spowolnienia działania komputera. Sam również decyduje o tym jakie dane są zbierane, a co najważniejsze Apple danych o nas nie przechowuje ani nigdzie nie przekazuje.

Bezpieczne aplikacje

Wszystkie aplikacje na iOS/iPadOS (poza własnymi aplikacjami firmowymi) pochodzą z App Store i są podpisywane cyfrowo zarówno przez dewelopera oraz przez Apple, co zapewnia ścisłą kontrolę i gwarancje, że aplikacja nie została zmodyfikowana od czasu jej instalacji lub ostatniej aktualizacji.

Programy działają w piaskownicy (sandbox), która oddziela aplikacje od kluczowych komponentów systemu na urządzeniu pracownika, danych oraz innych aplikacji. A to oznacza, że nawet jeśli szkodliwe oprogramowanie zaatakuje aplikację, piaskownica automatycznie je zablokuje.

W wypadku systemu MacOS, aplikacje dystrybuowane przez Mac AppStore podlegają tym samym zasadom co aplikacje na iOS/iPados. System zawiera też inne warstwy zabezpieczeń, które pozwalają uzyskać pewność, że aplikacje pobierane z  Internetu nie zawierają znanych form złośliwego oprogramowania.

Dodatkowy strażnik aplikacji to Gatekeeper, który określa z jakich źródeł możemy je instalować. Mamy do wyboru aplikacje z AppStore i zaufanych deweloperów. Możemy też w określonych sytuacjach wyłączyć tę funkcję. Domyślnie Gatekeeper sprawdza przy pierwszym uruchomieniu oprogramowanie pod kątem występowania złośliwego oprogramowania podczas pierwszego otwarcia, niezależnie od sposobu, w  jaki trafiło na Maca.

 

Jak wszyscy wiemy, mocny system immunologiczny to podstawa niezależnie od tego czy chodzi o nasze zdrowie czy biznes. Złożoność procesów zabezpieczeń w systemach MacOS, iOS i iPadOS pozwala nam mieć pewność, że nasz system jest bezpieczny, a my możemy spać spokojnie.

 

 

Umów się na bezpłatne konsultacje i dowiedz się więcej!

Skontaktuj się z nami:

    Administratorem danych gromadzonych z wykorzystaniem formularza jest A.P.N. Promise S.A. Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w zakresie niezbędnym do podjęcia kontaktu lub realizacji określonego żądania zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO przez okres niezbędny dla realizacji Twojego zgłoszenia. Wszelkie informacje w zakresie przetwarzania podanych przez Ciebie w formularzu danych oraz posiadanych uprawnieniach znajdziesz w Polityce prywatności. Kliknij i dowiedz się więcej jeżeli informacje podane powyżej nie są dostatecznie jasne!

     

    Podziel się