Kompleksowy backup w Veeam

Bartłomiej Sollich

Kompleksowy backup w Veeam
2 lutego, 2018 APN Promise SA

Kompleksowy backup w Veeam

Kompleksowy backup heterogenicznych środowisk IT dzięki nowym narzędziom z oferty Veeam

Firma Veeam Software jest znana z produkcji rozwiązań z zakresu dostępności. Najbardziej popularnym jej produktem jest dostępny już od wielu lat Veeam Backup & Replication do backupu środowisk zwirtualizowanych opartych o Hyper-V  VMware. Od kilku Veeam pracuje też nad rozszerzeniem oferty o rozwiązana do backupu maszyn fizycznych. W początkowym okresie produkt dostępny był jedynie jako darmowy Veeam Endpoint Backup FREE. Nota bene był to pierwszy produkt w pełni wspierający backup Windows 10 i był dostępny już 6 dni po opublikowaniu tej wersji najpopularniejszego systemu desktopowego.

Jako kontynuację Veeam Endpoint Backup FREE około rok temu firma wypuściła na rynek nową wersję w postaci dwóch produktów pod nazwami:

  • Veeam Agent for Linux
  • Veeam Agent for Microsoft Windows

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowych produktów pojawiły się również ich wersje komercyjne z rozszerzonymi funkcjonalnościami. Są one dostępne na dwóch poziomach licencyjnych: Workstation – dla stacji roboczych i Server – dla serwerów. Umożliwiają one wykonywanie kopii zapasowych zarówno całych systemów, jak i jedynie wybranych danych w postaci konkretnych wolumenów, folderów lub plików. Zestaw narzędzi daje możliwość utworzenia nośnika ratunkowego przydatnego w przypadku konieczności odtworzenia systemu od zera. Cały czas istnieje też możliwość pobrania wersji bezpłatnych oferujących podstawowe funkcje.

Dzięki wprowadzeniu na rynek tych produktów Veeam zapełnił brakującą lukę, polegającą na braku możliwości backupowania maszyn fizycznych i tym samym dał możliwość kompleksowego zabezpieczania występujących w wielu przedsiębiorstwach środowisk heterogenicznych IT.

Najciekawszą jednak nowością jest wypuszczenie przez Veeam w grudniu ubiegłego roku uaktualnienia do obecnej wersji produktu Veeam Backup & Replication 9.5, oznaczonego jako Update 3. Aktualizacja ta poza standardowymi poprawkami wprowadza możliwość instalacji, zarządzania, backupowania i odtwarzania maszyn fizycznych z poziomu konsoli Veeam Backup & Replication z wykorzystaniem wspomnianych agentów dla Windowsa i Linuksa.

W niniejszym artykule przedstawiam jak w kilku krokach możemy skonfigurować backup fizycznej maszyny, wykorzystując do tego istniejąca infrastrukturę Veeam Backup & Replication. Przed rozpoczęciem konfiguracji musimy jednak spełnić dwa warunki.

Po pierwsze, Veeam Backup & Replication musi być zaktualizowany do Update 3 (aktualizacja jest dostępna do pobrania na stronie producenta: https://www.veeam.com/kb2353). Jaką wersję mamy aktualnie możemy sprawdzić klikając w głównym menu Help > About.

Wymagana minimalna wersja to 9.5.0.1536, oznaczająca, że mamy zainstalowany Update 3 (jak to widać to na poniższym rysunku).

Drugim krokiem jest dodanie licencji. Do konfiguracji backupu maszyn fizycznych wymagane jest posiadanie jednej z licencji komercyjnych na agenta: czyli Workstation lub Server. Wersja bezpłatna (FREE) umożliwia backup maszyny fizycznej z ograniczonym zestawem funkcjonalności, które m.in. nie obejmują integracji z konsolą Veeam Backup & Replication.

Do przetestowania funkcjonalności można wygenerować wersję trialową na stronie: https://www.veeam.com/windows-backup-download.html. Licencja ta pozwala na backup 20 serwerów oraz 50 stacji roboczych Windows i tyle samo dla Linuksa w okresie 30 dni.

Licencje należy dodać wybierając w głównym menu opcję License, a następnie klikając Install License. Po dodaniu pliku z odpowiednimi licencjami pojawią się nowe zakładki z informacjami, jak na rysunku poniżej.

Po upewnieniu się, że mamy właściwą wersję oraz zainstalowane licencje zabieramy się do konfiguracji, a więc tworzymy zadanie backupowe na komputerach fizycznych z agentem dla Windows. W tym celu na stronie HOME klikamy Backup Job > Windows Computer.
W kreatorze tworzenia nowego zadania backupowego określamy na początek typ chronionego komputera, w którym mamy do wyboru pomiędzy stacją roboczą, serwerem lub klastrem pracy awaryjnej. W tym kroku określamy również, czy zadanie ma być zarządzane z serwera backupowego czy przez lokalnego agenta.
W kolejnym oknie nadajemy nazwę naszemu zadaniu backupowemu.
Następnie dodajemy komputery, które mają być w tym zadaniu backupowane. W naszym przypadku dodamy pojedynczy komputer. (Druga opcja to dodanie od razu całej grupy komputerów, zdefiniowanej jako Protection Group, która musi być uprzednio utworzona na stronie INVENTORY, ale w opisanym tutaj przykładzie tę czynność pomijamy.) Przy dodawaniu wskazujemy konto z uprawnieniami administracyjnymi do chronionego komputera.
W kolejnym kroku wybieramy typ backupu. Do wyboru mamy: cały komputer, wybrane wolumeny lub wybrane pliki. Pierwsza opcja wydaję się najlepsza, ponieważ daje nam możliwość odtworzenia komputera w dowolny sposób, tzn. w całości – na sprzęcie fizycznym bądź jako wirtualną (wliczając w to znaną nam w Veeam Backup & Replication szybką metodę Instant VM Recovery). Możemy też granularnie odtwarzać wybrane pliki lub elementy aplikacyjne, podobnie jak w przypadku backupów ze środowiska wirtualnego.
Następnie podajemy, na jakie repozytorium ma być zapisywana kopia zapasowa. Mamy do wyboru: lokalny storage, udział sieciowy lub możemy wybrać repozytorium backupowe zarządzane przez Veeam Backup & Replication. W moim przypadku skorzystałem z tej ostatniej opcji.
Po wybraniu typu repozytorium backupowego jako Veeam Backup & Replication określamy odpowiedni backup server i następnie wskazujemy konkretne repozytorium. Z powodzeniem możemy kierować backupy maszyn fizycznych do tego samego repozytorium, w którym przechowywane są kopie zapasowe ze środowiska wirtualnego. Podajemy też przez ile dni mają być przechowywane kopie.
Na koniec pozostaje jeszcze określenie harmonogramu wykonywana backupu oraz dodatkowych opcji, określających jak ma zachowywać się komputer podczas wykonywania zadania oraz po jego zakończeniu.

I gotowe! 😊

Utworzone zadanie widać na liście zadań wspólnie z innymi zadaniami backupowymi. Uruchamiamy je. Po wykonaniu zadania według zaplanowanego harmonogramu widać statystyki backupu.

Wykonana kopia zapasowa jest dostępna na wspólnym repozytorium backupowym. Możliwości odtworzenia maszyny fizycznej z backupu są szerokie:
  • Szybkie odtworzenie jako wirtualka w trybie Instant VM Recovery
  • Eksport do plików dysków wirtualnych (VMDK, VHD lub VHDX), z których dalej możemy utworzyć maszynę wirtualną Hyper-V lub VMware
  • Odtworzenie pojedynczych plików z systemu
  • Odtworzenie pojedynczych elementów z aplikacji (AD, Exchange, SharePoint, SQL)
  • Odtworzenie jako maszyna wirtualna w chmurze publicznej MS Azure
  • Utworzenie bootowalnego nośnika w celu odtworzenia na sprzęcie fizycznym.

Wykonanie backupu maszyny fizycznej, a następnie odtworzenie jej jako maszyna wirtualna może być potraktowane również jako forma konwersji P2V (maszyny fizycznej do wirtualnej). W dodatku zastosowanie Instant VM Recovery pozwoli nam zminimalizować czas odtworzenie.

Podziel się

Autor: Bartłomiej Sollich

Bartłomiej Sollich

Bartłomiej Sollich

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów IT. Jego kompetencje obejmują m.in.: systemy serwerowe, storage’owe, technologie z zakresu backupu i wirtualizacji, a także rozwiązania z zakresu ochrony danych.

Wszystkie artykuły autora

Nowe funkcjonalności Veeam Agents

Nowe funkcjonalności Veeam Agents

Dzięki rozwiązaniom Veeam Agent możemy wykonywać backup agentowy i w ten sposób chronić serwery oraz stacje fizyczne, maszyny wirtualne w chmurze, a w razie potrzeby także maszyny wirtualne on-premise. Niniejszy artykuł stanowi uzupełnienie informacji dotyczących nowości w Veeam Availability Suite 9.5 Update 4 i ogniskuje się na funkcjach związanych z ochroną agentową.

Nowe funkcjonalności w Update 4 do Veeam Availability Suite 9.5

Nowe funkcjonalności w Update 4 do Veeam Availability Suite 9.5

Nowy Update 4 do pakietu Veeam Availability Suite 9.5 jest już gotowy i publicznie dostępny od 22 stycznia 2019. Aktualizacja ta zawiera wiele nowych funkcjonalności, które dają więcej możliwości w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań do ochrony danych. Bartłomiej Sollich opisuje najciekawsze spośród nowych funkcjonalności.

Od Honolulu do Windows Admin Center

Od Honolulu do Windows Admin Center

Czym jest Windows Admin Center? Jaką ma genezę? Czy wymaga integracji z chmurą publiczną? Dlaczego warto z niego korzystać? Bartłomiej Sollich odpowiada na te pytania w swoim najnowszym artykule.