Czy aplikacja Teams jest gotowa by zastąpić Skype?

Paweł Czarnecki

Czy aplikacja Teams jest gotowa by zastąpić Skype?
20 lutego, 2019 Katarzyna Sobczak
Czy aplikacja Teams jest gotowa by zastapic Skype

Aplikacja Skype for Business, służąca nam od kilku lat do komunikacji i prowadzenia spotkań online jest zastępowana przez Teams. Według zapewnień Microsoft, Teams posiada już wszystkie funkcje Skype for Business dostępne dla użytkownika.

W dalszej części artykułu omówimy zalety aplikacji Teams i odpowiemy na tytułowe pytanie.

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę dotyczącą Teams, zachęcam do przeczytania innych artykułów mojego autorstwa: Microsoft Teams w edukacji, Teams FlowMicrosoft Teams na telefonach i zestawach wideokonferencyjnych.

Teams i Skype jako aplikacja desktopowa

Jeśli bierzemy pod uwagę najczęściej wykorzystywane przez użytkowników elementy aplikacji Skype, takie jak połączenia audio-wideo, prezentacja treści, sprawdzenie statusu dostępności, czat i jego historia, to aplikacja Teams wspaniale sobie z nimi radzi. Możemy również ustalić pełnomocnictwo do rozpoczynania i odbierania połączeń.

 

Teams

Ekran klienta Teams

Teams

Ekran klienta SfB

Istnieją jednak takie elementy w Skype jak tablica, ankieta czy pytania i odpowiedzi (są one dostępne w live meeting), które niestety musimy zastępować innymi aplikacjami, ponieważ nie są one wbudowane w Teams. Są to jednak funkcje, których zwykle nie używa się zbyt często.

W Teams brakuje mi także możliwości przekazywania połączeń oraz definiowania zaawansowanych opcji podczas tworzenia spotkań w Outlook. Dla Skype mogliśmy zdefiniować kto będzie miał uprawnienia prezentera w spotkaniu, a także wyłączyć kamery, mikrofony i komunikator dla pozostałych uczestników. Użytkownik tworzący spotkanie Teams nie ma możliwości zdefiniowania zachowania poczekalni, jak było to w Skype. Poczekalnia dla spotkań Teams jest dostępna do skonfigurowana w Panelu administracyjnym Teams w politykach dotyczących spotkań.

Niestety według mnie nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zawsze chcemy korzystać z tych predefiniowanych ustawień.

poczekalnia Teams

Dostępne opcje poczekalni dla spotkań Teams

Podobnie jak w Skype Meeting Broadcast, aplikacja Teams otrzymała możliwość tworzenia dużych spotkań (do 10 000 osób), trwających do 4 godzin. Spotkania te mogą być również nagrywane i dostępne dla wszystkich uczestników.

Dodatkowo, w ramach zdarzeń na żywo w Teams pojawia się rola producenta, którego zadaniem jest moderacja kolejności wypowiedzi i wybór prezentowanych treści. Dla Skype każda z osób prowadzących mogła rozpocząć prezentację. W Teams mamy osobę, która widzi podgląd obecnie wyświetlanego ekranu dla publiczności i ekranu, który ma zostać zaprezentowany.

Teams Live Meeting

Teams Live Meeting

zarządzanie spotkaniem Live Meeting

Zarządzanie spotkaniem Live Meeting

Dokładne porównanie obu możliwości dostępne jest w artykule pt. Plan for live events in Microsoft Teams.

Połączenia telefoniczne

Teams obsługuje połączenia telefoniczne i konferencyjne, tak jak Skype for Business. Jeśli jednak planujemy zmianę platformy, musimy najpierw zweryfikować w jaki sposób obecnie realizujemy tego typu połączenia.

Czy posiadamy infrastrukturę on-prem / hybrydowa/ online? Gdzie znajdują się nasi użytkownicy?

W celu realizacji połączeń dla Teams wymagane będzie posiadanie licencji SfB Online Plan 2 wraz z Phone system, Microsoft Teams i Calling Plans. Dodatkowo, zamiast wykorzystywanego Voice Gateway (CCE), będziemy potrzebowali skonfigurować Direct Routing, co wiąże się z zakupem SBC od jednego z dostawców (np. AudioCodes, Ribbon).

Powyższe kwestie dobrze przedstawione są w tabeli stworzonej przez Luca Vitali (poniżej), ilustrującej artykuł jego autorstwa pt. Skype for Business and Microsoft Teams Scenarios Matrix.

Wymagania licencji SfB i Teams

Wymagania licencji SfB i Teams

Pozostaje jeszcze kwestia obecnie wykorzystywanych możliwości Skype for Business. Microsoft zapewnił o zaimplementowaniu wszystkich funkcji do Teams, ale proponuję zweryfikowanie naszego obecnego środowiska z poniższą tabelą.

Tabela stworzona przez Luca Vitali i dostępna w jego artykule pt. Skype for Business and Teams features comparison table.

Możliwości Skype for Business

Zmiana Skype na Teams

Jeśli miałbym wprost odpowiedzieć na pytanie, czy aplikacja Teams jest gotowa by zastąpić Skype, to odpowiedź musiałaby brzmieć: to zależy. Prosta odpowiedź w tym momencie nie jest możliwa, ponieważ zależy to od obecnego środowiska Skype w organizacji.

Dla zwykłego użytkownika, który na co dzień korzysta z komunikatora jako uzupełnienia możliwości Outlooka, pisząc na czacie, prezentując pulpit czy rozmawiając na spotkaniu, Teams z całą pewnością będzie wystarczający. Inną kwestią jest zaspokojenie potrzeb użytkownika Skype za pomocą Teams. Tak jak pisałem wcześniej, niektóre opcje nie istnieją lub muszą być realizowane z wykorzystaniem innych aplikacji. Telefony na-biurkowe, które doskonale działały ze Skype for Business, mogą okazać się niekompatybilne z Teams i konieczna może być ich wymiana na nowsze modele.

W tym scenariuszu przystosowanie Teams wymaga nakładów finansowych lub zmiany podejścia użytkownika do pracy. Oczywiście Teams jako aplikacja oferuje wiele możliwości, które w drodze kompromisu mogą osłodzić część zmian, jakie ze sobą niesie. Niestety doskonale znam przypadki, w których ciężko będzie zmienić przyzwyczajenia niektórych osób J

Z perspektywy administratora polecę tutaj ponownie przejrzeć tabelę z funkcjami, jakie są dostępne w zależności od wykorzystywanego środowiska oraz zweryfikować licencję. Warto sprawdzić, czy przejście do Teams to tylko kwestia instalacji klienta, czy jednak wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, migracją i zmianą sposobu realizacji niektórych funkcji.

Podziel się

Autor: Paweł Czarnecki

Paweł Czarnecki

Specjalista Office 365 | Trener | Konsultant

W ostatnich latach realizuje projekty związane z systemami do komunikacji. Wdraża, migruje, wprowadza dobre praktyki oraz realizuje programy adopcji nowych technologii w firmach. Ponadto uczestniczy w spotkaniach biznesowych dotyczących dalszego rozwoju platform i narzędzi komunikacyjnych. Jego ulubionymi tematami są projekty edukacyjne (szkolenia i warsztaty) dla użytkowników oraz administratorów z zakresu pracy z wykorzystaniem narzędzi, tj. Teams, Skype for Business, Exchange. Poszerza swoją wiedzę z obszaru IT, aby pomóc klientom w transformacji organizacji od tradycyjnego rynku do nowoczesnego Cloud Environment.

Jest przekonany, że bycie Inżynierem jest procesem, nie stanowiskiem.

Zespół: Cloud Productivity

Ostatnie artykuły autora

Zdarzenia na żywo i spotkania w Microsoft Teams – porównanie

Zdarzenia na żywo i spotkania w Microsoft Teams – porównanie

Spotkania (Teams Meeting) doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy potrzebujemy przedyskutować coś w ramach zespołu, ale co w sytuacji, gdy musimy zorganizować spotkanie ze zdecydowanie większą liczbą uczestników i chcemy zachować kontrolę nad nim? Paweł Czarnecki wyjaśnia, jak może nam pomóc Microsoft Teams.

Teams Web Scheduler

Teams Web Scheduler

Jak tworzyć spotkania, nie posiadając dostępu do programu Outlook i nie widząc ikony kalendarza w Microsoft Teams? Z pomocą przychodzi Teams WebScheduler. Paweł Czarnecki pokazuje krok po kroku, jak przygotować takie rozwiązanie.

APN Mail Archives – archiwizacja skrzynek pocztowych Exchange

APN Mail Archives – archiwizacja skrzynek pocztowych Exchange

Przeładowana skrzynka pocztowa? Z pomocą przychodzi APN Mail Archives. Aplikacja ta tworzy kopię wiadomości z serwera pocztowego oraz przetwarza zgromadzone elementy i odciąża skrzynki użytkowników dzięki politykom archiwizacji. Paweł Czarnecki objaśnia możliwości, jakie daje system do backupu i archiwizacji poczty.

Skontaktuj się z autorem

 

    Administratorem danych gromadzonych z wykorzystaniem formularza jest A.P.N. Promise S.A. Podane przez Ciebie dane będą przetwarzane w zakresie niezbędnym do podjęcia kontaktu lub realizacji określonego żądania zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b RODO przez okres niezbędny dla realizacji Twojego zgłoszenia. Wszelkie informacje w zakresie przetwarzania podanych przez Ciebie w formularzu danych oraz posiadanych uprawnieniach znajdziesz w Polityce prywatności. Kliknij i dowiedz się więcej jeżeli informacje podane powyżej nie są dostatecznie jasne!