Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?

Łukasz Piotrowicz

Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?  
20 lipca, 2020 APN Promise SA

Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?

Na początku należy poruszyć kwestię – skąd i dlaczego w środowisku analitycznym, które z zasady powinno być uporządkowane i czytelne, pojawia się chaos?

Przedsiębiorstwa dzięki analityce biznesowej, budują swoją przewagę rynkową, ale to właśnie często jej wysoka dostępność dla użytkowników biznesowych w połączeniu z bogatą liczbą funkcjonalności mogą wprowadzić pewien nieład w środowisku analitycznym.

Często ten na początku niewinnie wyglądający nieład z czasem przeradza się w chaos. Najczęściej możemy zaobserwować go w takich obszarach, jak: Ludzie, Procesy, Dane i Technologia. W wielu organizacjach pojawia się brak odpowiedzialności biznesowej i technicznej za dane. W środowisku występuje wiele różnych raportów – często nieużywanych i niepotrzebnych. Duża ilość raportów przekłada się na słabszą wydajność środowiska lub konsumuje niepotrzebnie licencje. Organizacja przestaje mieć kontrolę nad danymi – pojawia się problem z określeniem istotności danych. Wzrastająca liczba źródeł danych, różnorodność formatów, zmienność w czasie, ma wpływ na to, iż pracownicy tracą zaufanie do danych – pojawia się brak tak zwanej jednej wersji prawdy. Na koniec dochodzi zamieszanie związane z dowolnością wizualizacji i brakiem spójności pomiędzy raportami.

Aby zmienić ten stan rzeczy i przywrócić ład w środowisku analitycznym należy pomyśleć o wprowadzeniu pewnych rozwiązań systemowych, które niewielkim kosztem można uruchomić w organizacji. Często w takiej sytuacji może pomóc zaufany partner, który ma doświadczenie ze środowiskami analitycznymi na różnym etapie ich rozwoju. Wiedza zespołu wynikająca z setek projektów analitycznych jest tutaj bezcenna – bo po co uczyć się na własnych błędach.

Zmiany można wprowadzać stopniowo, zaczynając od jasnego określenia stanowisk ról w całym procesie. Przypisanie odpowiedzialności jest najważniejszym elementem, gdy już wszystkie elementy znajdą swojego gospodarza, trzeba zbadać potrzeby biznesowe i określić ich priorytety. Nie można również zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego przepływu wiedzy.

Kolejnym wyzwaniem jest wpisanie analityki w odpowiednie procesy biznesowe. Warto zdefiniować procesy wchodzące w skład głównych procesów: zarządczych, operacyjnych i pomocniczych oraz przypisać do nich wspierające analizy. Należy określić występujące typy raportów, kokpitów, ich formaty i wizualizacje, częstotliwość odświeżania i publikacji, aby zadbać o spójność całości.

Dane są paliwem dla nowoczesnych organizacji. Warto więc zadbać o ich jakość. Firmy powinny wiedzieć, które grupy danych są istotne i trzeba szczególnie o nie zadbać, zapewniając bezpieczeństwo, wydajność i dostępność w razie awarii. Kto za dane odpowiada biznesowo i jakich pojęć biznesowych te dane dotyczą. Nie można zapomnieć, że bardzo istotną rolę w zarządzaniu danymi odgrywają metadane. Pomocne są tu nowoczesne rozwiązania do zarządzania bazami danych, jakością danych i ich przepływem. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele kwestii można w organizacjach usprawnić bez ponoszenia wysokich kosztów.

Powszechność systemów, rozwiązań i aplikacji ma wpływ na środowisko analityczne. Spotykamy się ze środowiskami lokalnymi, chmurowymi, hybrydowymi. Pracownicy mają dostęp do bezpłatnych wersji, które wykorzystują w ramach działu i czasem w brew architekturze korporacyjnej. Często spotykamy się z kilkoma rozwiązaniami analitycznymi w ramach jednej organizacji. Nie daje to spać spokojnie pracownikom IT, jednak biznes nie znosi pustki, firmy istnieją po to, żeby zarabiać pieniądze, a pracownicy mają wydajnie wspomagać ten proces. Dlatego pracownicy szukają nowych lepszych rozwiązań z chęcią, jak najmniejszego angażowania IT. Czasem jednak w organizacji trzeba przejrzeć architekturę i zastanowić się, czy na pewno “darmowe” rozwiązanie jest tym najtańszym, czy system w infrastrukturze lokalnej jest tym najbezpieczniejszym, a rozwiązanie w chmurze najbardziej elastycznym. Należy pamiętać, że brak odpowiedzialności za architekturę może doprowadzić do takiego stanu, że późniejsze wyjęcie jednego klocka może rozsypać całą układankę.

Jak w pełni poradzić sobie z powyższymi wyzwaniami? Z jednej strony można wspomagać się nowoczesną technologią klasy Data Governance. Z drugiej strony można podejść do tematu ewolucyjnie bez radykalnych zmian.

W APN Promise zaczynamy najczęściej od przeprowadzenia audytu, który w uporządkowany sposób pokazuje szanse i zagrożenia istniejące w środowisku, przedstawia wytyczne i zalecaną konfigurację oraz kreśli wizję rozwoju środowiska analitycznego. Jest dla nas priorytetem, aby w postaci transferu wiedzy przekazać te wszystkie informacje kluczowym pracownikom w postaci najlepszych praktyk związanych ze środowiskiem analitycznym Microsoft i różnymi rozwiązaniami wchodzącymi w jego skład.

Nasi klienci podkreślają, że przy wprowadzaniu ładu w środowisku analitycznym bezcenne jest doświadczenie zespołu. Jeżeli chcesz się o tym przekonać, to zapraszamy do konsultacji i działania z nami. Jesteśmy gotowi dzielić się wiedzą, aby Twoja organizacja zyskała jak najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb.

Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z chaosem w środowisku analitycznym.

Umów się z nami na bezpłatne konsultacje

Podziel się

Autor: Łukasz Piotrowicz

Łukasz Piotrowicz

Business Solutions Consultant w APN Promise

Ekspert w dziedzienie przekształcania danych w informacje, a informacji w wiedzę. Przez 9 lat doradzał  klientom, jak zwiększać ich przychody i wydajność, obniżać koszty oraz ryzyko. Dostarczał technologie klasy Business Intelligence oraz Financial Performance Management takich vendorów, jak SAP i IBM.  Dodatkowo dzięki autorskiemu rozwiązaniu klasy Data Governance zapewnił klientom możliwość dbania o jakość i zgodność danych. Ostatnie 3 lata był również zaangażowany w podnoszenie świadomości klientów na temat technologii no-code, ułatwiającej transformację cyfrową organizacji bez konieczności programowania. Nie są mu obce również rozwiązania do zarządzania bezpieczeństwem urządzeń końcowych (Unified Endpoint Management) oraz podnoszące wydajność sił sprzedażowych (Sales Performance Management). Zdobył również doświadczenie w zakresie rachunkowości i prawa handlowego, które wyniósł z 10 letniej pracy w kancelarii doradztwa podatkowego. Łukasz ukończył studia wyższe związane z finansami, rachunkowością, a także z wyceną nieruchomości, jednak jego serce jest ściśle związane z nowoczesnymi technologiami.

Umów się na bezpłatne konsultacje.

Ostatnie artykuły autora

Priorytety różnych obszarów analityki w organizacjach

Priorytety różnych obszarów analityki w organizacjach

  Podczas warsztatów Power BI Dashboard In A Day (#DIAD) zadajemy uczestnikom pytanie o określenie priorytetów różnych obszarów analityki w…

Business Intelligence Masters!

Business Intelligence Masters!

Serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń online z naszymi ekspertami Business Intelligence.
Poruszymy między innymi zagadnienia z takich obszarów jak: podłączanie różnych źródeł danych, tworzenie modeli,  eksploracja, tworzenie raportów i kokpitów oraz ich udostępnianie, zajmiemy się operacjonalizacją analiz…

Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?  

Jak sobie poradzić z chaosem w środowisku analitycznym?  

Skąd i dlaczego w środowisku analitycznym pojawia się chaos? Jak sobie z nim poradzić? Na te pytania odpowiedzi szuka Łukasz Piotrowicz.