
Inwestycje w zespół ds. zarządzania zasobami IT czy outsourcing? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla Twojej organizacji?
Niezależnie od tego, czy zasoby IT w organizacji monitorowane są stale lub doraźnie, potrzebne jest wsparcie wyszkolonej kadry specjalistów i doradców ITAM/SAM w podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych, finansowych w zakresie tego obszaru. Właściwe decyzje biznesowe to przecież pewność, że podjęcie działań będzie zgodne z zapisami obowiązujących umów IT, prawami licencyjnymi dostawców rozwiązań, a co za tym idzie, transparentnością budżetu IT i planowaniem przejrzystej struktury finansowania technologii.
Rola wewnętrzna czy wsparcie zewnętrzne?
Rola ITAM/SAM tworzona wewnątrz organizacji, to perspektywa długoterminowej inwestycji w budowanie specjalistycznego zespołu ds. zarządzania zasobami IT. Po wypracowaniu własnej metodyki działania, wdrożeniu narzędzi ITAM/SAM, zbudowaniu wewnętrznego ładu IT w zakresie zarządzania zasobami oprogramowania, zespół ITAM/SAM rozpoczyna proces realizacji stawianych mu celów. Ta formuła zapewnienia zgodności organizacji jest uzasadniona i konieczna z punktu widzenia strategii IT, czy też ma uwarunkowania biznesowe.
Coraz więcej organizacji decyduje się na outsourcing usług ITAM/SAM. Ma to w głównej mierze uzasadnienie ekonomiczne i nie opiera się na uwarunkowaniach biznesowych, które wymagają posiadania funkcji ITAM/SAM w strukturach wewnętrznych. Wiele organizacji nie potrzebuje ciągłego monitorowania wszystkich zasobów IT. Zachowując cykliczność w realizacji usług weryfikacji zgodności, firmy wspierają się wiedzą doświadczonych konsultantów zewnętrznych i uzyskują szybciej informację o poziomie zgodności w obszarach ITAM/SAM wraz z rejestrem potencjalnego ryzyka.
Zalety wsparcia zewnętrznego dla ITAM/SAM?
- Minimalizacja kosztów pracy. Organizacje decydują o wyborze czasu i poziomu zaangażowania konsultanta. Prace projektowe mogą być podzielone na te, które można zrealizować wewnętrznie oraz na te, które można zrealizować przy pomocy usług zewnętrznych.
- Projekty na mniejszą skalę. Określone zadania realizowane są w ramach określonej liczby godzin oraz w określonym zakresie, np. tylko badanie zgodności w obszarze wybranych producentów oprogramowania czy wybranego procesu IT.
- Czas realizacji pracy. Harmonogram prac dokładnie określa czas realizacji poszczególnych etapów prac. Warunki odbioru tych prac są dokładnie zdefiniowane i zaplanowane. Umowa o współpracy określa termin realizacji usługi, co gwarantuje otrzymanie w ustalonym terminie niezbędnych danych w celu podjęcia decyzji biznesowych.
Podziel się
Zespół: Software Asset Management
Autorka:
Aneta Kozłowska
Aneta Kozłowska
Ostatnie artykuły autora
Skontaktuj się z Anetą